הרשו לי לשאול, איזה תפקידים אתם מחלקים לאחרים?

עפ”י שיטת המטא פסיכולוגיה …. כל דבר במציאות שלנו אינו אלא השתקפות מדויקת של תת המודע שלנו. לכן, ברגע שמבינים את זה, אפשר להתחיל לחקור אותו, את תת המודע, ולהשפיע דרכו על המציאות שלנו.

היום אני רוצה לקחת אתכם הלאה, אל רובד עמוק יותר.

הפעם אני רוצה להזמין אתכם להתבונן, מתוך הנחת היסוד המהותית הזו, במשמעות האנשים בחייכם.

הפסיכולוגיה הקלאסית מדברת על הנטייה האנושית לנכס לעצמנו את התכונות החיוביות, ולהשליך על אחרים את התכונות השליליות. זה הרי הרבה יותר קל ונוח… אבל כחוקרי תודעה המבינים כי החיים אינם אלא השתקפות מדויקת של התודעה, איננו יכולים שלא “לנכס” לעצמנו את כלל התכונות והתפקידים של המציאות סביבנו.

מה הכוונה?

אם יש מישהו שמבקר אתכם ללא הרף, בחנו את המקום הזה בכם. היכן **בכם** יש ביקורת? היכן זה פוגש אתכם? אולי בדיוק במקום הזה, של חוסר הביטחון? אולי אתם בעצמכם ביקורתיים מאוד (כלפי אחרים או כלפי עצמכם)?

יותר מזה, בדקו ותראו כי לאורך חייכם היתה לפחות דמות אחת כזו המאופיינת בביקורת כלפיכם. אם דפוס הביקורת דומיננטי בכם, אתם תראו בקלות כיצד “הענקתם” את “התפקיד” הזה למישהו סביבכם. זה יכול להיות אבא, בוס, חברה, וכל פעם מישהו אחר שזכה באותו תפקיד “נשגב”.

ושלא תבינו לא נכון, אין זה מסיר את האחריות מאותם אנשים, הם כמובן נדרשים לעשות את הבדיקה הפנימית האישית שלהם.

אבל! אם אמרנו שהכול אפשרי, שהחיים שלנו הם השתקפות של תת המודע שלנו, אז כל מה שצריך הוא להתבונן, לזהות מה קיים בתת המודע שלנו, ואז לשנות.

נכון, לא תמיד קל לשנות, במיוחד כשמדובר בדפוס עם נפח משמעותי, אולם עצם ההבנה ושיטת ההתבוננות, עושה הבדל גדול.

מזמינה אתכם להתבונן פנימה בתוככם, לזהות ולכתוב לעצמכם מספר דמויות ותפקידי המפתח שקבלו בחייכם. דמות שייתכן והיתה ביקורתית כלפיכם, אגרסיבית, מקטינה, או אולי דווקא קיבלה מכם תפקיד חיובי שלא חשבתם שקיים בכם עצמכם,ושבעצם, באומץ גדול, אתם מבינים שהינו חלק ממהותכם.

ברגע שתשימו לב לזה, כבר תיווצר דינאמיקה אחרת, מול אותה דמות. שווה לנסות. יש מה להרוויח.